preuzmi (1)

Uključite se u Alien CSI Bioblitz 2025.!

Pozivamo vas da se uključite u Alien CSI Bioblitz 2025. – prikupljanje podataka o stranim i invazivnim stranim vrstama koje će se održati će u tjednu od 19. do 25. svibnja 2025. godine! Cilj mu...

Pozivamo vas da se uključite u Alien CSI Bioblitz 2025. – prikupljanje podataka o stranim i invazivnim stranim vrstama koje će se održati će u tjednu od 19. do 25. svibnja 2025. godine!

Cilj mu je uz povećanje svijesti javnosti o invazivnim stranim vrstama skupiti što veći broj nalaza stranih, a prvenstveno invazivnih stranih vrsta koje su prepoznate kao jedna od najvećih prijetnji bioraznolikosti.

Tijekom događanja koristit će se mobilna aplikacija Invazivne vrste u Hrvatskoj, a nakon događaja prikupljeni će se podaci validirati i bit će dostupni za daljnje korištenje na web stranici Invazivne strane vrste.

Do sad su sudjelovanje u Alien CSI Bioblitzu potvrdili:

  1. Fakultet šumarstva i drvne tehnologije, Zagreb
  2. Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
  3. Gradski muzej Varaždin
  4. Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Dubrovačko-neretvanske županije
  5. Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Krapinsko-zagorske županije Zagorje Zeleno
  6. Javna ustanova Priroda Grada Zagreba
  7. Javna ustanova za upravljanje Park-šumom Marjan
  8. Međimurska priroda – Javna ustanova za zaštitu prirode
  9. Javna ustanova Nacionalni park Brijuni
  10. Javna ustanova za zaštitu prirode Osječko-baranjske županije
  11. Javna ustanova Nacionalni park Risnjak
  12. Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Sisačko-moslavačke županije
  13. Javna ustanova Park prirode Velebit
  14. Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode i ekološkom mrežom Virovitičko-podravske županije
  15. Javna ustanova za upravljanje zaštićenim područjem Požeško-slavonske županije
  16. Javna ustanova “Nacionalni park Krka”
  17. Javna ustanova Park prirode Telašćica
  18. Javna ustanova “Park prirode Žumberak – Samoborsko gorje”
  19. Javna ustanova “Park prirode Medvednica”
  20. Javna ustanova “Nacionalni park Sjeverni Velebit”
  21. Javna ustanova “Nacionalni park Risnjak”
  22. Osnovne škole: OŠ Bogumila Tonija, Samobor; OŠ Antuna Mihanovića, Zagreb; OŠ 22. lipnja, Sisak; OŠ Antuna Mihanovića, Klanjec; OŠ Budaševo-Gušće-Topolovac; OŠ Cavtat, OŠ Dragutina Tadijanovića, Petrinja; OŠ Dubrava; OŠ Ivana Kukuljevića Sakcinskog, Ivanec; OŠ Komarevo; OŠ Mursko Središće; OŠ Petra Preradovića, Zadar; OŠ Sunja; OŠ Šime Budinića, Zadar; OŠ Vinica; OŠ Petar Lorini, Sali; OŠ Krune Krstića, Zadar i OŠ bana Josipa Jelačića, Podsused
  23. Srednje škole: Gimnazija Ivan Supek, Zagreb; Prirodoslovna škola Split; Prva gimnazija Varaždin; RKC Tehnička škola Sisak; Sedma gimnazija Zagreb i Zdravstvena škola u Splitu

Uključite se i vi!

  1. Dojavljujte nalaze stranih vrsta putem mobilne aplikacije “Invazivne vrste u Hrvatskoj”! Aplikacija je besplatna, dostupna za IOS i Android uređaje, a može se preuzeti na mrežnim trgovinama Google PlayApple Store i Huawei AppGallery.
  2. Nalaze stranih vrsta u prirodi možete dojavljivati i preko aplikacije iNaturalist.

Važno nam je svako dojavljeno opažanje strane vrste u prirodi, a u nastavku donosimo popis lako prepoznatljivih široko rasprostranjenih vrsta čije nalaze možete dojavljivati: pajasen (Ailanthus altissima), prava svilenica (Asclepias syriaca), amorfa (Amorpha fruticosa), rejnutrije (rod Reynoutria), jednogodišnja krasolika (Erigeron annuus), petolisna lozika (Parthenocissus quinquefolia), karpobroti (Carpobrotus spp.) i vinobojka (Phytolacca americana) ili invazivne životinje: kornjače Trachemys scripta, barska nutrija (Myocastor coypus) i mungos (Herpestes javanicus subsp. auropunctatus).

Zahvaljujući vašim dojavama, možemo stvoriti jasniju sliku i pronaći kvalitetnije rješenje za problem invazivaca u Hrvatskoj!