Potreba kartiranja obalnih i pridnenih morskih staništa Jadrana s aspekta i očuvanja i zaštite prirode bila je višestruka, a prvenstveno da bi se poboljšalo znanje o stanju bioraznolikosti mora kao temelj za učinkovitu provedbu EU Direktive o staništima i Direktive o pticama te Okvirne direktive o morskoj strategiji, uključujući praćenje stanja i očuvanje, održivo korištenje morskih resursa, zatim kao temelj za morsko prostorno planiranje, planiranje u prometu, turizmu, gospodarstvu i energetici i dr. Na žalost, cjeloviti i sustavni podaci o rasprostranjenosti obalnih i pridnenih morskih staništa, krajobraza, kao ni batimetrije nisu postojali. Detaljniji podaci o morskim staništima bili su vrlo prostorno ograničeni na svega 1% površine Jadrana pod nacionalnom jurisdikcijom.
S obzirom na navedeno i na činjenicu da je prva karta morskih staništa bila samo indikativna, 2018. godine Ministarstvo je započelo s provedbom projekta „Kartiranje obalnih i pridnenih morskih staništa na području Jadranskog mora pod nacionalnom jurisdikcijom“. U okviru projekta izrađena je prva karta obalnih i pridnenih morskih staništa za 51% Jadrana pod nacionalnom jurisdikcijom RH, temeljena na detaljnom kartiranju značajnog dijela Jadrana. S obzirom na karakteristike ciljanih staništa, analizirano stanje i antropogene pritiske te utvrđene potrebe za korištenjem karte staništa, procijenjeno je kako se kartiranju obalnih i pridnenih morskih staništa Jadrana treba pristupiti s različitim prostornim rezolucijama i mjerilima karte te da je za različita ciljana područja potrebno izraditi karte staništa u mjerilu od 1:5.000 do 1:100.000.
Izrada karte provedena je kroz projekt u uskoj suradnji Ministarstva s izvršiteljem usluga kartiranja - Zajednicom ponuditelja: Oikon d.o.o., Institut za oceanografiju i ribarstvo, Hrvatski geološki institut, Sveučilište u Zagrebu Geodetski fakultet, Institut Ruđer Bošković te podugovarateljima. U izradi karte sudjelovalo je više od 100 hrvatskih stručnjaka i znanstvenika, te je provedeno 30.484 sati (3.810 radnih dana) detaljnog kartiranja na terenu.
U okviru projekta provedena je revizija nacionalne klasifikacije morskih staništa (mNKS) sukladno novim saznanjima te izrađen „ključ“ za pretvaranje mNKS klasa u klase staništa na dodacima Direktive o staništima te EUNIS klase. Dokument nove revidirane verzije mNKS-a nalazi se OVDJE. Na temelju ove revizije pristupiti će se ažuriranju popisa staništa (NKS) Priloga I Pravilnika o popisu stanišnih tipova i karti staništa (NN 27/2021).
Završno izvješće o načinu i metodologiji kartiranja i izradi karte obalnih i pridnenih morskih staništa na području obalnog mora Republike Hrvatske dopunjeno najnovijim informacijama možete pročitati OVDJE, dok Završno izvješće o načinu i metodologiji kartiranja i izradi karte pridnenih morskih staništa na području epikontinentalnog pojasa dopunjeno najnovijim informacijama možete pročitati OVDJE.
Karta obalnih i pridnenih morskih staništa RH 2023 ažurira se i nove verzije se objavljuju na Bioportalu.
Sve karte staništa (Karta staništa 2004, Karta kopnenih nešumskih staništa 2016 i Karta obalnih i pridnenih morskih staništa RH 2023 - ver. 1.1.) dostupne su na Bioportalu, a njihovo je preuzimanje moguće i putem WMS i WFS servisa.
Sve verzije karte obalnih i morskih staništa RH 2023 (uključujući i prvu verziju karte – ver. 1.0.), kao i dokument s popisom napravljenih izmjena, dostupne su OVDJE.
Simbologiju (sustav boja i znakova) za Kartu kopnenih nešumskih staništa 2016, moguće je preuzeti OVDJE.
Simbologiju (sustav boja i znakova) za Kartu obalnih i pridnenih morskih staništa RH 2023 - ver. 1.1., moguće je preuzeti OVDJE.
Za više informacija kao i za upite u vezi karte morskih staništa uključujući i eventualne uočene greške možete poslati e-mail na zavod@mzozt.hr s naznakom: „Karta morskih staništa RH 2023 – ver. 1.1.“
Preporučeni način citiranja Karti staništa je slijedeći:
Karta:
Karta obalnih i pridnenih morskih staništa RH 2023 – ver. 1.1. 2024. Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije. Projekt Kartiranje obalnih i pridnenih morskih staništa na području Jadranskog mora pod nacionalnom jurisdikcijom, 2018. – 2023.
Karta obalnih i pridnenih morskih staništa RH 2023 – ver.1.0. 2023. Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja. Projekt Kartiranje obalnih i pridnenih morskih staništa na području Jadranskog mora pod nacionalnom jurisdikcijom, 2018. – 2023.
Izvješća:
Zajednica ponuditelja: Oikon d.o.o., Institut za oceanografiju i ribarstvo, Hrvatski geološki institut, Sveučilište u Zagrebu Geodetski fakultet, Institut Ruđer Bošković 2023.
Završno izvješće o načinu i metodologiji kartiranja i izradi karte obalnih i pridnenih morskih staništa na području obalnog mora Republike Hrvatske. Projekt Kartiranje obalnih i pridnenih morskih staništa na području Jadranskog mora pod nacionalnom jurisdikcijom, 2018 – 2023. Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja.
Zajednica ponuditelja: Oikon d.o.o., Institut za oceanografiju i ribarstvo, Hrvatski geološki institut, Sveučilište u Zagrebu Geodetski fakultet, Institut Ruđer Bošković 2023.
Završno izvješće o načinu i metodologiji kartiranja i izradi karte pridnenih morskih staništa na području epikontinentalnog pojasa. Projekt Kartiranje obalnih i pridnenih morskih staništa na području Jadranskog mora pod nacionalnom jurisdikcijom, 2018 – 2023. Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja.
Karta:
Karta prirodnih i poluprirodnih ne-šumskih kopnenih i slatkovodnih staništa Republike Hrvatske 2016. Ministarstvo zaštite okoliša i energetike.
Izvješće:
Bardi, A.; Quaglino, E.; Kirin, T. (2016): Završno izvješće kartiranja kopnenih staništa Republike Hrvatske. Projekt integracije u EU Natura 2000 (NIP). AGRISTUDIO s.r.l., TEMI S.r.l., TIMESIS S.r.l., MZOE.
Karta:
Karta staništa Republike Hrvatske 2004. Ministarstvo zaštite okoliša i prostornog uređenja.
Izvješće:
Antonić, O.; Kušan, V.; Jelaska, S.; Bukovec, D.; Križan, J.; Bakran-Petricioli, T.; Gottstein-Matočec, S.; Pernar, R.; Hećimović, Ž.; Janeković, I.; Grgurić, Z.; Hatić, D.; Major, Z.; Mrvoš, D.; Peternel, H.; Petricioli, D.; Tkalčec S. (2005): Kartiranje staništa Republike Hrvatske (2000.-2004.) – pregled projekta. Drypis 1.
Adrese servisa:
WMS: https://services.bioportal.hr/wms
WFS: https://services.bioportal.hr/wfs
Upute za dodavanje i pregledavanje WMS servisa u GIS desktop rješenjima možete pronaći na GeoPortalu Državne geodetske uprave.
Offline podaci Karte kopnenih nešumskih staništa 2016:
Poveznica na shape datoteke i simbologiju Karte kopnenih nešumskih staništa 2016
Upute za dodavanje WFS servisa možete pronaći na ovim poveznicama:
WFS - QuantumGIS
WFS - ArcGIS
Layers:
Karta morskih staništa 2023 - ver.1.1.:
1.dzzpnpis:morska_stanista_linije
2.dzzpnpis:morska_stanista_tocke
3.dzzpnpis:morska_stanista_poligoni
Karta kopnenih nešumskih staništa 2016:
1. dzzpnpis:kopnena_stanista_tocke_2016
2. dzzpnpis:kopnena_stanista_2016
Karta staništa 2004:
1. dzzpnpis:kopnena_stanista
2. dzzpnpis:kopnena_stanista_tocke
3. dzzpnpis:vodotoci
4. dzzpnpis:kopnene_vode
5. dzzpnpis:stijene_tocila
6. dzzpnpis:podzemlje
7. dzzpnpis:morska_obala
8. dzzpnpis:morski_bentos
9. dzzpnpis:morski_bentos_tocke