Republika Hrvatska se 2022. godine pridružila Globalnom informacijskom sustavu bioraznolikosti (GBIF), međunarodnoj mreži i istraživačkoj infromatičkoj platformi usmjerenih na pružanje pristupa podacima o svim vrstama života na zemlji. GBIF mrežu trenutno čini više od 100 članica.
Zavod za zaštitu okoliša i prirode Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranziije djeluje kao GBIF čvorište za Republiku Hrvatsku zaduženo za koordinaciju i promociju mobilizacije i objave podataka o bioraznolikosti te provedbu aktivnosti i projekata u okviru GBIF programa slijedeći strateške smjernice GBIF mreže.
GBIF je temeljen na potrebi i svijesti o važnosti učinkovitijeg povezivanja podataka koji pomažu razumjeti promjenjivo stanje okoliša. S obzirom na široku mrežu suradnika i količinu dostupnih podataka o bioraznolikosti, sve više međunarodnih organizacija temelji svoje izvještaje i analize stanja bioraznolikosti na podacima iz GBIF-a čega je primjer suradnja GBIF-a i Međuvladine znanstveno-političke platforme o bioraznolikosti i uslugama ekosustava (IPBES) na mobilizaciji i pristupanju podacima nužnim za izradu IPBES-ovih procjena stanja prirode i pratećih indikatora. Dodatno, Međunarodna unija za zaštitu prirode (IUCN) procjene ugroženosti vrsta za Crveni popis ugroženih vrsta (IUCN Red List of Threatened Species) temelji na podatcima iz GBIF-a.
U posljednja dva desetljeća, posebice od ulaska u Europsku uniju 2013., Hrvatska je napravila značajan napredak u osiguravanju pristupa javnosti podacima o bioraznolikosti Hrvatske. Pridruživanje GBIF-u nadovezuje se na ove napore i služit će povezivanju naših nacionalnih stručno-znanstvenih istraživanja s globalnim i regionalnim politikama zaštite bioraznolikosti, pružajući ključno potrebne stručno-znanstvene dokaze.
Priključivanjem u GBIF mrežu te objavom setova podataka o opažanjima vrsta iz Hrvatske, čini je prepoznatljivom na globalnoj karti bioraznolikosti.